Grupy VAT – odliczenie podatku w okresach przejściowych
Od 2023 r. podatnicy mogą łączyć się w grupy. Rozwiązanie to niesie wiele korzyści, ale stawia też nowe wyzwania. Trudności przysporzyć może m.in. zmiana sposobu odliczania podatku w okresach na przełomie funkcjonowania grupy.
Grupa VAT (GV) to zespół podmiotów (powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie) zarejestrowanych jako jeden podatnik VAT. Zawiązanie grupy VAT powoduje, że czynności podejmowane przez jej członków, na gruncie VAT, są traktowane jako wykonywane przez jednego podatnika – tj. grupę VAT. W konsekwencji transakcje realizowane między członkami grupy nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Kto odlicza
Utworzenie grupy VAT pozwala na osiągnięcie korzyści ze wspólnego rozliczania VAT. Należą do nich m.in. poprawa płynności finansowej, ograniczenie obowiązków ewidencyjnych związanych z rozliczaniem VAT oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaległości z powodu nieprawidłowego rozliczania tego podatku. Obok korzyści wynikających z utworzenia grupy VAT, uczestnictwo w takiej strukturze może skutkować pojawieniem się wielu pytań i wątpliwości, wynikających ze zmiany sposobu rozliczania VAT.
Jednym z takich zagadnień może okazać się odliczanie VAT od transakcji realizowanych w okresach przejściowych, na początku i końcu funkcjonowania grupy VAT.
Przedsiębiorcy, którzy założą grupę VAT, mogą otrzymywać od kontrahentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta